Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

OKRA GRUPP Oskar Kucharzewski

Częstochowa

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wszystko o ogrzewaniu podłogowym

Autor: OKRA GRUPP Oskar Kucharzewski, publikacja: 2017-04-24

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jednak podobnie jak każde inne rozwiązanie, które można zastosować w swoim wymarzonym domu posiada zarówno zalety, jak i wady. O czym należy pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Zdjęcie nr 1

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe należy do grupy ogrzewań płaszczyznowych. Podobnie jak rozwiązania ścienne oraz sufitowe może być wykonane w technologii wodnej lub elektrycznej. Z racji cen energii w Polsce wersja elektryczna cieszy się niewielką popularnością i jest stosowana znacznie rzadziej. Warto jednak pamiętać o kosztach wykonania, które w wersji wodnej będą znacznie wyższe.

Podstawowym pytaniem wydaje się: dla kogo właściwie przeznaczone jest ogrzewanie podłogowe? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla każdego. W starszych domach może być trudniejsze do wykonania, ale zawsze będzie możliwe. Należy tylko pamiętać, że w niewłaściwie ocieplonym budynku koszty związane z użytkowaniem ogrzewania podłogowego będą podobne lub nawet wyższe niż w przypadku rozwiązania grzejnikowego.

Jednym z największych plusów ogrzewania podłogowego, podobnie zresztą jak wszystkich ogrzewań typu płaszczyznowego, jest świetna współpraca z nowoczesnymi źródłami ciepła. W Polsce coraz częściej powtarza się temat zanieczyszczenia powietrza, a wraz z nim coraz mniejszą popularnością cieszą się kotły na paliwo stałe, na przykład węgiel. Gazowe piece kondensacyjne oraz, co ważniejsze, pompy ciepła pracują wydajnie z temperaturą idealną dla podłogówki, jak i ogrzewania ściennego. Zastosowanie nowoczesnego źródła ciepła w domu jest nie tylko ekologiczne, ale zapewnia wymierne korzyści finansowe.

Zdjęcie nr 2

Słów kilka o oszczędnościach

Zatem kilka słów o oszczędnościach. Aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób oszczędzimy na ogrzewaniu podłogowym, musimy przyswoić kilka pojęć. Pierwszym i najważniejszym jest tak zwany „komfort cieplny”. To sytuacja, w której nie odczuwamy ani gorąca, ani zimna czy nadmiernego wysuszenia powietrza. Warto wiedzieć, że dla każdego z rodzai ogrzewania rzeczywista temperatura, w której odczuwamy komfort cieplny, jest inna. Zależy ona przede wszystkim od ogólnego sposobu przekazywania temperatury przez elementy grzewcze. W przypadku grzejników mówimy o konwekcji, czyli grzejnik ogrzewa tylko powietrze. Jedynym plusem takiego rozwiązania jest szybkość działania całej instalacji. Powietrze nagrzewa się bardzo szybko, ale nasze ciało wypromieniowuje ciepło do zimniejszych przegród budynku, czyli ścian, sufitu oraz podłogi. Natomiast właśnie na zasadzie promieniowania opierają się wszystkie ogrzewania płaszczyznowe, ścienne ogrzewa ściany, a podłogowe posadzkę. Pozwala to znacznie ograniczyć wypromieniowanie ciepła z naszego ciała i w końcowym efekcie zdecydowanie obniżyć panującą w domu temperaturę. Bezkonkurencyjne pod tym względem jest ogrzewanie ścienne, przy którym obniżymy temperaturę średnio o cztery stopnie, ale zauważalne efekty zapewni także podłogówka. Dzięki niej będziemy mogli uzyskać komfort cieplny w budynku przy temperaturze dwa stopnie niższej niż w przypadku grzejników. Być może są to wartości, które nie robią na pierwszy rzut oka wrażenia, ale należy pamiętać, że każdy stopień na termometrze mniej pozwala zaoszczędzić średnio siedem procent energii. Jak łatwo policzyć, oznacza to oszczędność czternastu procent rocznie przy ogrzewaniu podłogowym i niemal trzydzieści procent przy ściennym, a to już są wartości, których nie można lekceważyć w domowym budżecie.

Pozostałe korzyści

Kolejny atut ogrzewań płaszczyznowych docenią osoby o wrażliwych drogach oddechowych, zwłaszcza alergicy. Zachodząca w rozwiązaniu grzejnikowym konwekcja wywołuje nieustanne ruchy powietrza w pomieszczeniu, co z kolei powoduje unoszenie kurzu. W przypadku ogrzewań płaszczyznowych takie zjawisko nie występuje. Dodatkowo nie doświadczymy również nieprzyjemnego wysuszania powietrza.

Ostatnim, co przemawia za podłogówką, są niezaprzeczalne walory estetyczne. Dziś niemal wszyscy producenci grzejników posiadają w swojej ofercie serie typowo ozdobne, jednak niezależnie od kształtu zawsze będą one zajmowały przestrzeń w pomieszczeniu, a najbardziej atrakcyjne wizualnie modele są również bardzo drogie. Ogrzewanie podłogowe jest natomiast niewidoczne, a funkcję grzejnika pełni cała posadzka. W dodatku coraz większą popularnością w Polsce ciszą się bardzo duże przeszklenia. Nie sposób odmówić nowoczesności salonowi, w którym od podłogi do sufitu, na całej długości ściany rozciąga się olbrzymie okno. Z punktu widzenia ogrzewania jest to jednak bardzo złe rozwiązanie, bowiem nawet najlepsze i najdroższe okna będą zawsze gorzej izolować dom niż ocieplona ściana. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki projekt, stajemy przed dużo większym problemem. Na szybie nie zamontujemy ani grzejnika, ani ogrzewania ściennego i właśnie tu z pomocą przychodzi podłogówka, którą bez problemu rozwiniemy w posadzce przy oknie.

Zdjęcie nr 3

Wady - jak ich uniknąć?

Oczywiście ogrzewanie podłogowe jak każde inne posiada również swoje wady. Pierwszą, choć w zasadzie trudno nazwać to wadą, jest konieczność wykonania projektu. W zasadzie każdy typ ogrzewania, również grzejnikowy, powinien zostać wykonany na bazie projektu. Niestety jak pokazuje praktyka w przypadku grzejników nie ma go niemal nigdy, a przy podłogówce pojawia się rzadko. Powinniśmy pamiętać, że projekt, choć kosztuje, to zapewnia nam znacznie więcej korzyści. Po pierwsze, w skrajnym przypadku, znacznie łatwiej będzie nam dochodzić swoich racji w sądzie. Po drugie wykonawcy mają zazwyczaj niewielkie pojęcie o precyzyjnym doborze zapotrzebowania cieplnego w budynku, więc niejednokrotnie zapłacimy za materiał w miejscu, gdzie jest on zbędny. W końcu po trzecie i najważniejsze, musimy pamiętać, że nieodpowiednio dobrana podłogówka uniemożliwi nam wygodne korzystanie z wymarzonego domu i jest szkodliwa dla zdrowia. Jeśli rury będą ułożone gęściej niż to konieczne będziemy odczuwać nieprzyjemne gorąco w okolicy stóp, a to prowadzi do zaburzeń krążenia i obrzęków. Taka sytuacja wystąpi jeszcze częściej, gdy rury ułożone są w zbyt małej ilości, wtedy, aby osiągnąć zadowalającą temperaturę, będziemy musieli mocniej podgrzać wodę krążącą w rurach, co negatywnie odbije się nie tylko na naszym zdrowiu, ale również portfelu.

Jeśli powierzymy wykonanie projektu osobie o dużym doświadczeniu unikniemy większości wad ogrzewania podłogowego. Z tych, od których nie jesteśmy w stanie uciec pozostają ograniczenia w kwestii wykończenia posadzki. Przy dzisiejszych technologiach niemal wszystko jest wykonalne, ale musimy pamiętać, że bardzo eleganckie i coraz popularniejsze deski oraz przeżywające w Polsce drugą młodość wykładziny dywanowe stanowią świetny izolator. W praktyce przekłada się to na konieczność ułożenia pod nimi znacznie większej ilości rury, co zaowocuje wyższym rachunkiem za materiał oraz w przyszłości wyższymi opłatami za samo ogrzewanie. Wiąże się też to z pewnymi utrudnieniami w przypadku poważniejszych zmian w samych pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe obliczone na dostarczenie ciepła w pokoju wykończonym płytkami nie będzie poprawnie funkcjonować po ułożeniu wykładziny dywanowej.

Istnieje jeszcze jedno ograniczenie, którego większość użytkowników nawet nie zauważy. Dotyczy ono tylko osób, które pragną częstych i szybkich zmian temperatur. W ogrzewaniu podłogowym za element grzejny służy cała podłoga, a zatem swoją funkcję zaczyna ona spełniać dopiero po osiągnięciu docelowej temperatury pracy, zazwyczaj po kilku godzinach od uruchomienia. Oczywiście nie jest to problem z którym nie można sobie poradzić. Jednym ze sposobów jest zamiana wylewki betonowej na wykonaną z anhydrytu, który jest znacznie cieńszy mimo większej wytrzymałości. Ponadto każdą podłogówkę można wyposażyć w sterownik, który ustawimy odpowiednio do potrzeb, aby na przykład już dwie godziny przed pobudką podnosił temperaturę po jej nocnym obniżeniu.

Podsumowując

W idealnym domu najlepiej ograniczyć do minimum powierzchnie, do których wypromieniowuje ciepło z naszego ciała, a zatem połączyć wszystkie typy ogrzewań płaszczyznowych – ścienne, sufitowe oraz podłogowe. W praktyce jednak takie rozwiązanie byłoby bardzo drogie, ponadto na rynku nadal brakuje firm potrafiących poprawnie wykonać ogrzewanie ścienne. Jeśli więc nie posiadamy odpowiednich środków finansowych lub nasz wymarzony projekt niemal w całości składa się z okien, wykluczających ogrzewanie ścienne, to zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad podłogówką. Zapewni nam znacznie lepszy niż grzejniki komfort, a co najważniejsze pozwoli nam zapomnieć, że w ogóle mamy ogrzewanie, a to efekt na którym większości osób zależy najbardziej.


Opracował:
Dawid Kluczny
Rörmaker OKRA GRUPP

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 855 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: