Trzy powody, dla których warto zamówić projekt wykonawczy.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak OKRA GRUPP Oskar Kucharzewski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

OKRA GRUPP Oskar Kucharzewski

1

Trzy powody, dla których warto zamówić projekt wykonawczy.

Autor: Dawid KlucznyRörmaker, publikacja: 2017-07-06

Wszyscy, rozpoczynając budowę, posiadają projekt wymarzonego domu. Często wzbogacony jest on o piękne wizualizacje, które działają na wyobraźnię. Jednak coś, co zazwyczaj pomijają inwestorzy, to projekt wykonawczy konkretnych instalacji. Dlaczego jest on potrzebny i czemu służy?

Zdjęcie nr 1

Po pierwsze – oszczędności

Projekt wykonawczy jest tworzony w celu precyzyjnego określenia parametrów i rozmieszczenia wszystkich kluczowych instalacji w naszym domu. Choć w zasadzie powinien być wykonany w przypadku zarówno instalacji elektrycznej, jak i wodnej, to olbrzymie znaczenie ma w przypadku tej odpowiedzialnej za ogrzewanie. Szczególnie w tym wypadku projekt wykonawczy, choć stanowi dla inwestora wydatek, to zwróci się bardzo szybko. W ramach takiego opracowania otrzymamy bowiem dokładne wyliczenie zapotrzebowania na energię naszego domu. Jak duże ma to znaczenie, mogą przekonać się przede wszystkim osoby z piecami na paliwa stałe. Łatwo znaleźć opisy osób narzekających na ilości spalanego paliwa, podczas gdy piece u nich zamontowane mogłyby być nawet czterokrotnie mniejsze. To generuje nie tylko dużo większe koszty na przykład węgla, ale również sama cena zakupu kotła jest wyższa. Podobnie wygląda sytuacja z pompami ciepła. Z racji tego, że niezależnie od wszystkiego, jest to bardzo oszczędne źródło energii, to mniej jest dostępnych w Internecie opisów osób narzekających na wysokie koszta. Jednak zbyt duża pompa również niepotrzebnie podbija rachunki za prąd i jest znacznie droższa w zakupie.

W przypadku braku projektu wykonawczego instalatorzy najczęściej dla spokoju ducha dobierają po prostu mocno przewymiarowane źródła ciepła. Musimy jednak pamiętać, że może nas również spotkać sytuacja odwrotna, w której piec czy pompa będą za małe. W takim wypadku jedynym rozwiązanie będzie niestety wymiana na większy.

Kolejnym plusem posiadania projektu wykonawczego będą jasne wytyczne, którymi kierować się będzie ekipa wykonująca u nas instalacje. W przypadku grzejników, które wyposażone są w głowice termostatyczne, problem jest mniejszy. Jeśli grzejnik będzie za duży, a tak najczęściej się dzieje, to po prostu go „zakręcimy”, i jedynie wyższy, niepotrzebny koszt zakupu będzie mógł nam przeszkadzać. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku ogrzewań płaszczyznowych. Zarówno popularna w naszym kraju podłogówka, jak i rzadziej spotykane ogrzewanie ścienne, słabo pracują ułożone „na oko”. Choć większość firm wykonujących ogrzewania płaszczyznowe jest w stanie rozłożyć działającą instalację bez szczegółowego projektu, to generuje to szereg problemów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Po pierwsze zazwyczaj każde z pomieszczeń wymaga innego rozstawu rur. Podobnie jak w przypadku grzejników i źródeł ciepła, instalatorzy wolą zużyć więcej materiału, żeby mieć pewność, że nasza instalacja będzie sprawna, ale koszt nadmiaru rury ponosi inwestor. Po drugie często przy ogrzewaniach płaszczyznowych, już po ich uruchomieniu, zauważamy różnice temperatur w pokojach. Wynika ona właśnie z jednolitego rozłożenia rur, podczas gdy w rzeczywistości powinny one być w jednych miejscach ułożone gęściej, a w innych rzadziej. Jeśli pomieszczenia, a w zasadzie poszczególne pętle są podobnej długości, to, regulując przepływy, mamy jeszcze szansę osiągnąć zadowalające rezultaty. Jednak gdy jest to niemożliwe, pozostaje tylko uzupełnić cały system o drogie siłowniki do zamykania przepływu, połączone z czujnikami temperatury w każdym pomieszczeniu. Po trzecie instalacja wykonana bez należytego projektu może wpływać na nasze zdrowie i komfort użytkowania domu. Ogrzewanie podłogowe rozłożone zbyt rzadko będzie wymagało podniesienia temperatury podłogi, aby w pomieszczeniu było ciepło. To z kolei z czasem może powodować u domowników problemy ze stawami.

Zdjęcie nr 2

Po drugie - kontrola

Bardzo ważną zaletą posiadania projektu wykonawczego jest możliwość kontroli instalatorów. Większość osób decydujących się na budowę domu, nie posiada dużej wiedzy w temacie budowy, a w zasadzie wszystkie informacje czerpie z Internetu. Instalatorzy potrafią jednak przekonywać do swoich racji, mając szczegółowy projekt, posiadamy argument nie do podważenia. Podobnie wygląda sytuacja z podejrzanie tanimi ofertami. Jak pokazują liczne tematy zakładane na forach budowlanych, inwestorzy, którym wydatki wymykają się spod kontroli, często decydują się na oferty firm nawet kilkukrotnie tańszych od konkurencji. Niestety takie okazje zazwyczaj mają swój „koszt ukryty”. W trakcie prac może się okazać, że inne są marka lub moc źródła ciepła, producent pozostałych materiałów, armatura zabezpieczająca czy izolacje. To wszystko pozwala oszczędzić instalatorowi, który podjął się pracy poniżej kosztów. Mając projekt wykonawczy, znacznie łatwiej nam postawić na swoim i wyegzekwować zastosowanie materiałów, które zostały przewidziane dla naszego domu.

Oczywiście ważną postacią w tej układance jest sam projektant, który musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę. W dobie Internetu z łatwością można znaleźć polecanego projektanta, który będzie miał na swoim koncie zaprojektowane, a następnie zrealizowane instalacje, którymi będzie mógł się pochwalić.

Zdjęcie nr 3

Po trzecie – czas

Większość osób decydujących się na budowę domu ma tendencję do zbyt optymistycznego określania czasu niezbędnego, aby się wprowadzić. Wynika to często z nieuwzględniania czynników niezależnych od nas, jak na przykład pogoda. Są jednak rzeczy, nad którymi mamy kontrolę. Zazwyczaj mając już fundamenty, ściany i dach, rozpoczynamy poszukiwania firm zajmujących się instalacjami. Standardowo składają się one na oględziny na budowie, wspólne ustalenie materiałów i sprzętów, jakie chcemy posiadać, przygotowaniu przez firmę kosztorysu, porównanie kilku ofert, zamówienie materiału, który niekoniecznie jest dostępny „od ręki”, ustalenie terminu, wykonanie instalacji i jeśli wynikły jakieś nieporozumienia na linii inwestor-instalator, to jeszcze poprawki. Cały proces zabiera olbrzymie ilości czasu i przesuwa następne ekipy o kolejne tygodnie lub nawet miesiące. My w tym czasie tracimy pieniądze za wynajmowany lokal lub blokujemy środki, które uzyskalibyśmy ze sprzedaży zamieszkiwanej nieruchomości. Jednak posiadając projekt wykonawczy, możemy mieć wybrane firmy jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Oznacza to również dużo łatwiejszą i szybszą pracę instalatorów, którzy mogą przygotować cały niezbędny materiał oraz nie muszą zużywać czasu na nieustanne konsultacje z inwestorem, na przykład w sprawie konkretnego umiejscowienia elementów instalacji.

Ostatecznie, choć oszczędność znacznych kwot jest dużym plusem posiadania projektu wykonawczego, to najważniejszym jest właśnie czas, który zamiast „na walizkach” możemy spędzać z rodziną w wymarzonym domu.


Opracował:
Dawid Kluczny
Rörmaker OKRA GRUPP

Projektowanie instalacji sanitarnych - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 10 716 Projektantów Instalacji Sanitarnych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o projektowaniu instalacji sanitarnych