Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ogrzewanie ścienne - zdrowie, komfort i oszczędność!

Ogrzewanie ścienne - zdrowie, komfort i oszczędność!

Ogrzewanie ścienne, choć stanowi najlepsze rozwiązanie do ogrzewania domu całorocznego w polskim klimacie, nadal jest mało popularne. Trudno nawet znaleźć usystematyzowane informacje na jego temat. Zatem przedstawmy ogrzewanie ścienne w pigułce.

author box img

Oskar Kucharzewski

Zaktualizowano: 14 listopada 2016 14.11.2016 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27855 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne należy do ogrzewań płaszczyznowych. Ciepło, podobnie jak w przypadku bardzo popularnego ogrzewania podłogowego, jest przekazywane na całej powierzchni, w tym wypadku ściany. Występują dwa zasadnicze rodzaje ogrzewania ściennego – wodne lub elektryczne. Choć odmiana zasilana energią elektryczną ma swoje zastosowanie w określonych sytuacjach, to w przypadku domu całorocznego najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie ogrzewanie ścienne wodne. Można je zastosować w każdych warunkach. Jego postawą są wężownice wykonane z rur, np. polibutylenowych systemu Hep2O o średnicy 10 milimetrów, które zostały stworzone właśnie z myślą o ogrzewaniu ściennym. Wężownice są montowane do ścian, a następnie zakrywane tynkiem lub płytą kartonowo-gipsową. Ciepło przekazywane jest do pomieszczeń równomiernie na całej wysokości ściany, co eliminuje występujące w innych systemach grzewczych zjawisko unoszenia kurzu. Cecha ta czyni ogrzewanie ścienne najzdrowszym z rozwiązań dla wszystkich domowników, ale docenią ją przede wszystkim alergicy. Dodatkowo, ponieważ ciepło oddawane jest przez promieniowanie, a nie konwekcję, jak w tradycyjnych grzejnikach - nie występuje zjawisko niekorzystnej, dodatniej jonizacji powietrza.

Jednak tym, co naprawdę wyróżnia ogrzewanie ścienne na tle innych rozwiązań, jest najwyższy komfort cieplny przy najniższych kosztach utrzymania. Termin "komfort cieplny" określa realną temperaturę pomieszczenia niezbędną dla naszego dobrego samopoczucia, czyli gdy nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco czy duszno.

Temperatury w ogrzewaniu ściennym, czyli o oszczędnościach

Przy ogrzewaniu ściennym, dzięki wyższej temperaturze ścian zewnętrznych, do zachowania komfortu cieplnego temperatura pomieszczenia może być obniżona o 2 stopnie do 4 stopni. Warto pamiętać, że zmniejszenie temperatury tylko o 1 stopień Celsjusza pozwala zmniejszyć zużycie energii od 5 do 7%, co w sumie może dać oszczędności rzędu 28%.

Woda używana do ogrzewania ścian w systemach ściennych ma temperatury w granicach 25 do 50 stopni Celsjusza, co przypomina wartości stosowane w podłogówkach. Jednak w przeciwieństwie do nich ściany znacznie szybciej uzyskują zadaną temperaturę, co pozwala dokładniej dopasować dzienny harmonogram ogrzewania. Jeśli na przykład codziennie o siódmej rano wychodzimy do pracy, a dzieci do szkoły, można na ten okres obniżyć temperaturę w domu, podnosząc ją dopiero po powrocie. Takie zabiegi można również stosować przy ogrzewaniu podłogowym, jednak - z racji długiego czasu nagrzewania pomieszczeń w tym systemie - poprawna regulacja jest znacznie utrudniona. Dodatkowo w razie niespodziewanego powrotu któregoś z domowników czas spędzony w wychłodzonym pomieszczeniu będzie zdecydowanie za długi.

Podstawa ogrzewania ściennego – projekt

Tak naprawdę każdy typ ogrzewania wymaga wykonania projektu. To etap, który jest niezwykle często pomijany przez inwestorów, a przecież pozwala zaoszczędzić najwięcej pieniędzy. Źle zaprojektowana, a w konsekwencji niewłaściwie wykonana instalacja, potrafi znacznie podnieść koszty utrzymania. Najczęstszym problemem jest wykonywanie instalacji "na oko". Tak zamontowane ogrzewanie zazwyczaj jest przewymiarowane w celu uniknięcia reklamacji klienta związanych z za niską temperaturą zimą. Prowadzi to do zupełnie niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń, a w przypadku ogrzewania podłogowego wręcz szkodzi zdrowiu.

Ponadto w przypadku ogrzewania ściennego należy starannie dobrać ściany, które będą ogrzewane, a także długości pętli grzewczych. To zadanie należy zostawić profesjonalnej firmie projektowej, najlepiej z doświadczeniem w tego typu instalacjach. Koszt takiego projektu jest niewielki w skali całej budowy, a zapewnia spokojniejszy sen. Warto również pamiętać, że projektant odpowiada, również przed sądem, za ewentualne błędy, co w razie problemów pozwala uzyskać odszkodowanie.

Jak wykonać ogrzewanie ścienne?

Zasadniczą część ogrzewania, czyli wężownice, montuje się zazwyczaj na ścianach zewnętrznych w okolicy okien. Istnieje możliwość zamontowania ich na ścianach wewnętrznych, ale również w miejscach zwiększonej utraty ciepła, np. przy otworach okiennych. Prace przypominają układanie ogrzewania podłogowego. Optymalny rozstaw rur wynosi 125 milimetrów, jednak można stosować rozstawy zarówno mniejsze, jak i większe. Szczegółowego doboru wężownic powinien dokonać projektant, po obliczeniach zapotrzebowania dla poszczególnych pomieszczeń. Rury zostają wpięte w szyny mocujący, które wcześniej muszą być stabilnie przymocowane do ściany. Rozstaw między nimi nie może być większy niż 50 centymetrów. Wężownicę trzeba zamontować w bezpiecznej odległości od stropu, podłogi oraz naroży okien i drzwi. Wykonane wężownice pozostaje połączyć ze sobą w sekcje, a następnie z rozdzielaczem regulacyjnym. Gotową instalację należy napełnić wodą i dokonać próby ciśnieniowej. Jeśli wypadnie ona pomyślnie, można przystąpić do tynkowania ścian. Od tego momentu instalacja powinna cały czas znajdować się pod wodą.

W przypadku ogrzewania ściennego można stosować wszystkie rodzaje tynków. Należy tylko pamiętać, aby przy zaplanowaniu temperatury zasilania powyżej 45 stopni Celsjusza nie stosować tynków na bazie gipsów. Wymagane są dylatacje, które powinny być wykonywane na ścianach powyżej 10 metrów długości. Minimalna grubość tynku to 10 milimetrów ponad rurę, czyli w sumie około 25 milimetrów tynku na ścianach z wężownicami. Bardzo ważne jest podłoże – musi ono być suche, trwałe, stabilne, równe i wolne od zanieczyszczeń. Aktualnie na rynku można znaleźć gotowe mieszanki tynkarskie przeznaczone specjalnie do ogrzewania ściennego

W przypadku tynków cementowych wygrzewanie należy rozpocząć nie wcześniej niż 28 dni po ich położeniu, a w przypadku tynków na bazie gipsu już po 14 dniach. Temperaturę należy podnosić o 5 stopni dziennie, rozpoczynając od 20 stopni Celsjusza aż do poziomu przewidzianego w projekcie. Podczas dojrzewania tynku nie można dopuścić do zamarznięcia wody w instalacji. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych należy wykonać specjalny ruszt, a przed montażem wężownic rozłożyć maty, odbijające strumień cieplny. Przy wszystkich robotach tynkarskich temperatura otoczenia nie może być niższa niż 10 stopni Celsjusza.

Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne może być stosowane w każdym domu o współczynniku przenikania ciepła U < 0.4 W/m2K, czyli zgodnym z normą o ochronie cieplnej budynków. Warto dobrze zastanowić się nad grubością zaplanowanego ocieplenia i dopilnować poprawnego ułożenia – tylko dokładnie zaizolowany dom pozwoli w pełni korzystać z zalet ogrzewania ściennego.

Należy również częściowo lub w całości pominąć instalację ogrzewania ściennego w pomieszczeniach bez wolnych ścian, jak na przykład kuchnie czy garderoby. W tych miejscach najlepiej zastosować ogrzewanie podłogowe lub mieszane, podłogowo-ścienne.

Wady ogrzewania ściennego

Dobrze zaprojektowane i wykonane ogrzewanie ścienne jest niemal pozbawione wad. Jedynym utrudnieniem jest konieczność pamiętania o rurach biegnących w ścianie podczas na przykład wieszania obrazów. Jest to problem, z którym, na szczęście, można sobie łatwo poradzić. Przede wszystkim należy bezwzględnie wymagać od instalatora dokładnej, fotograficznej dokumentacji powykonawczej. Dzięki temu, posiadając tylko miarkę, można dokładnie zmierzyć, gdzie biegną poszczególne rury w wężownicy. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zakup folii termicznej czułej na ciepło, która wskaże nam miejsca, w których nie należy wiercić. Ostatni sposób może być wykorzystany, gdy już na etapie instalacji będziemy wiedzieć, gdzie będą wisieć dekoracje. W takich miejscach można zastosować wężownice o wysokości na przykład metra od posadzki.

Dlaczego ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne jest pozbawione wad innych typów ogrzewania. Ogrzewanie grzejnikowe wywołuje unoszenie kurzu i alergenów, tworzy w pomieszczeniach tak zwane kominy termiczne, czyli strefy znacznie cieplejszego powietrza, generuje niekorzystne, dodatnie jony powietrza i wymaga uzyskania bardzo wysokiej temperatury do osiągnięcia komfortu cieplnego. Ogrzewanie podłogowe natomiast może prowadzić do przegrzewania stawów, które objawia się bólami i stanami zapalnymi, znacznie ogranicza późniejsze zmiany wykończenia posadzki, bowiem różne materiały w różnym stopniu izolują ciepło, a także znacznie dłużej się nagrzewa.

Na przeciwnym biegunie znajduje się ogrzewanie ścienne – ciepło doskonałe. Pozwala oszczędzić do 30% energii. Zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, bez krążącego kurzu i alergenów. Dzięki zastosowaniu rur o średnicy 10 milimetrów w instalacji znajduje się niewiele wody, co skutkuje szybkim nagrzewaniem pomieszczeń. Ogrzewanie ścienne idealnie nadaje się do pracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jak konwekcyjne piecyki gazowe czy zyskujące w Polsce coraz większą popularność pompy ciepła. Co ciekawe, bardziej zaawansowane modele pomp ciepła mają możliwość nie tylko ogrzewania wody w instalacji, ale również jej schładzania. Zatem ogrzewanie ścienne podczas gorących dni może zastąpić klimatyzację, co usunie koszty zakupu klimatyzatora, jego montażu, serwisowania, a także podzespołów, które zajmują miejsce w pomieszczeniach. Dodatkowo ogrzewanie ścienne w funkcji chłodzenia zachowuje wszystkie plusy z sezonu zimowego, czyli równomierny rozkład temperatury i szybkość jej osiągania. Wszystko bez potężnych podmuchów lodowatego powietrza, konieczności odgrzybiania czy odprowadzania skroplin. Montując instalację ogrzewania ściennego w połączeniu z dobrze dobraną pompą ciepła, płacąc za jedną bardzo tanią w eksploatacji instalację - otrzymujemy dwie.

Dodano: 16 listopada 2016 Zaktualizowano: 14 listopada 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco